phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

آشنایی با تاریخچه مبل راحتی (بخش چهارم)

9 بهمن, 1397

در بخش سوم تاریخچه مبل راحتی گفته شد که تمدن روم بعد از تمدن مصر به استفاده از مبل راحتی و میز و صندلی روی آورد. با توجه به فرهنگ متفاوت این دو کشور باستانی، کاربردها و حتی شکل و شمایل مبل ها و صندلی ها نیز با یکدیگر تفاوت زیادی داشت. در دوره های زمانی مختلف نیز رنگ ها، ابعاد، کیفیت و طرح های مختلفی از مبل راحتی ارائه شد. رفته رفته مشتقات مبل نیز به آن اضافه شد و کوسن برای راحتی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت.

به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند. در آثار نقاشی بر جای مانده از قرون وسطی و ماقبل آن تغییرات و تنوع به وضوح قابل مشاهده است. پیشرفت صنعت مبلمان، به طور خاص مبل راحتی مدیون کاربرد آن است. از آنجایی که مبل راحتی جزء اشیاء و کالاهای لوکس خانواده های ثروتمند قلمداد می شد، لذا خریداران مبل تأکید زیادی روی زیبایی و خاص بودن مبل خود داشتند. پول های زیادی برای خرید مبل صرف می شد و بالطبع در بین سازندگان نیز رقابت بسیار شدیدی وجود داشت. همین رقابت سبب می شد که طرح های مختلف به ذهن سازندگان برسد و گوی سبقت را از رقبا بربایند. دقیقا بازار امروز نیز پای در جای پای تاریخ گذاشته است و باید اذعان کرد که تاریخ همواره در حال تکرار شدن است. مبل راحتی  آن روز جزء لوکس ترین کالاها بود و امروز نیز داشتن مبل با کیفیت و زیبا در کنار طراحی و رنگ بندی منحصر به فرد از جمله الزامات خانه های ما ایرانیان است.

در گذشته اروپا از چوب بری های زیبا برای ساخت خانه ها و اماکن استفاده می شد. اوج خلاقیت و زیبایی در چوب بری و منبت کاری را می توانستیم در کلیسا مشاهده کنیم اما به مرور و از آغاز قرن شانزدهم، اروپائیان با الهام گیری از طرح های فوق العاده زیبای ایرانیان و دیگر کشورها توانستند معیارهای خود را بالاتر ببرند و رقابت را سخت تر کنند. استفاده از چوب درختان متفاوت با در نظر گیری به نوع درخواست مورد توجه مبل سازان قرار گرفت و مبل راحتی وارد دنیای جدیدی شد که در گذشته خبری از آن نبود. استفاده از چوب بلوط بسیار رواج یافته بود و عمده مصرف سازندگان مبل راحتی در آن برهه تاریخی از این درخت تامین می شد. چوب بلوط بسیار مقاوم بود و از لحاظ کیفی تاثیر بسزایی در میزان دوام مبل راحتی می گذاشت. به علت مقاومت و دانسیته نسبتا بالای چوب بلوط، شکل دهی و کمان بندی آن بسیار طاقت فرسا، اما مستمر بود. با اینکه چوب بلوط برای پیچ و تاب دادن مناسب مبل راحتی نیست، اما هنرمندان و سازندگان مبل راحتی، تمام توجه و تلاش خود را برای ارائه بالاترین کیفیت معطوف می کردند و هیچگاه کیفیت را فدای کمیت نمی کردند. آنچه که امروز بازار مبل ایران را در اغلب کشورها بدنام کرده است عدم توجه به این مقوله است. گروه تخصصی فرامبل در صدد رفع این نقیصه بوده و وظیفه خود می داند که تمام تلاش خود را برای احیای کیفیت و اصلاح سیستم سازه بندی مبل به کار گیرد.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند