phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

آشنایی با تاریخچه مبل راحتی (بخش سوم)

9 بهمن, 1397

در بخش دوم تاریخچه مبل راحتی از کیفیت و تکنیک های پیشرفته ساخت مبل راحتی در مصر باستان سخن به میان آمد و گفته شد که مبل راحتی پادشاهان مصر دارای فناوری پیچیده و خاصی بود. و همچنین بیان شد که به همان مقدار که دانشمندان باستان شناس و کارشناسان خبره ساخت بنا از نحوه ساخت اهرام ثلاثه مصر متعجب و سردر گم هستند، مبل سازان برجسته دنیا نیز از تکنیک های پیشرفته و دقت بسیار بالای ساخت مبل راحتی با امکانات حداقلی آن روز متعجب هستند.

در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است. بعد از مصریان، رومیان باستان بودند که از میزها و صندلی های متنوع با کاربردهای متفاوت استفاده می کردند. قرن ها بعد از مصریان، رومی ها نیز به فکر استفاده از مبل و صندلی افتادند. در ابتدای امر آنچه که قابل پیش بینی است استفاده سران کشور پهناور روم از مبل راحتی بوده است. بعد ها افراد ثروتمند نیز اجازه دسترسی به مبل را پیدا کردند و به تدریج و مرور زمان استفاده از مبل راحتی در میان تمام افراد توانمند جامعه فراگیر شد. در آغاز این مبل ها بیشتر استفاده تزئینی داشت، اما بعد ها کاربردی تر شد و برای استفاده در زندگی روزمره مورد توجه قرار گرفت. بالطبع نحوه ساخت نیز با توجه به کارایی مبل تغییر می کرد و رفته رفته بیش از حالت زیبایی صرف به راحتی و نرمی آن توجه می شد.

به طور کلی مبل های هر کشور و یا هر تمدن با توجه به فرهنگ و نیاز جامعه ساخته می شد. بیشتر مبل های فراعنه مصر تک نفره بود و تنها مخصوص پادشاهان و ارواح آنان! اما در روم باستان مبل ها و صندلی ها برای جمع های چند نفره ساخته می شد. برای مثال میز نهارخوری ساخته رومیان است و در مصر باستان خبری از این میز نیست. علت هم این است که فراعنه مصر دوست داشتند غذای خود را همراه با جمعیت کثیری از مردم تناول کنند و تقریبا ساخت میزی با گنجایش میزبانی از تعداد نفرات گسترده غیر معقول به نظر می رسد. اما در روم باستان غذا خوردن همراه با خیل کثیر مردم نبوده است و حتی تعداد نفرات حاضر در کنار پادشاه از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی کرد. لذا داشتن میز غذاخوری برای بزرگان و ثروتمندان روم جزء موارد ضروری به شمار می رفت. اما استفاده از مبل راحتی تک نفره خارج از قواعد صرف غذا بود و اختلافی بین دو تمدن روم و مصر در این بعد وجود نداشت.  

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند