phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

آشنایی با تاریخچه مبل راحتی (بخش دوم)

7 بهمن, 1397

همانطور که در بخش اول تاریخچه مبل راحتی بیان شد که برای اولین بار مصریان باستان ایده مبل راحتی را ساخته و پرداختند و توانستند اولین نمونه آن را حدود 4000 سال پیش بسازند که مخصوص پادشاهان و سران مصر بوده است. در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد.

عمده فعالیتهای این باستان شناس در اهرام ثلاثه و محوطه های نزدیک آنان بود. او در هنگام بررسی مقبره پادشاهی به نام توتانخامون(Tutankhamun) توانست آثار برجای مانده از اولین مبل های ساخته شده توسط بشر را کشف کند. او در تحقیقات خود به نتایج عجیبی  دست یافته بود. همانطور که دانشمندان امروز از کشف چگونگی بالا بردن تکه سنگهای عظیم قسمت بالایی اهرام با امکانات حداقلی آن روز عاجز هستند؛ از حکاکی دقیق و چوب بری های بسیار حرفه ای مبل های راحتی کشف شده نیز در مانده اند. هنگامی که شما به آثار برجای مانده از مبل راحتی توتانخامون بنگرید، قطعا به تکنیک های مبل سازی پیشرفته پی خواهید برد. اگر کسی شما را از قدمت این مبل آگاه نکند به هیچ عنوان نمی توانید عمر این مبل ها را به قبل از قرن بیستم نسبت دهید.

دقت فوق العاده بالای سازندگان این مبل راحتی باعث حیرت و تعجب کارشناسان باستان شناس و مبل سازی امروز شده است. شاید کشور مصر را بتوان عجیب ترین کشور دنیا دانست. اختراعات پیشرفته با امکانات حداقلی و بدون استفاده از ابزارهای متنوع امروزی واقعا سوالات و ابهامات بسیاری در اذهان دانشمندان ایجاد می کند. مبل راحتی کشف شده نشان می دهد صنایع دستی مصر باستان در چه رتبه ای قرار گرفته بود. این نکته را هم از یاد نبریم که رقابت سه تمدن بزرگ آن زمان یعنی ایران، روم و مصر در چه حدی بوده است و این تمدن ها برای بالاتر جلوه دادن خود چقدر تلاش می کردند. شاید با ابزارهای امروز هم کمتر کسی بتواند بدون کمک دستگاه های برش زنی دقیق به مثل CNC و یا لیزر، مبل راحتی را با این دقت بسازد. اما هر چه که هست باید قبول کرد که ساخت مبل راحتی چندان هم راحت نیست. به خصوص اگر کوچکترین اشتباهی در ساخت آن صورت بگیرد، ممکن است جان فرد سازنده نیز به خطر بیفتد.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند