phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

آشنایی با تاریخچه مبل راحتی (بخش اول)

25 دی, 1397

شاید برای ما قابل توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد. گروه تخصصی فرامبل سعی بر این دارد تا در ادامه به بخشی از تاریخچه مبل راحتی بپردازد.

طبق تحقیقات به عمل آمده، مصر باستان اولین کشوری بود که از مبل راحتی رونمایی کرد. قریب به 20 قرن پیش از میلاد، فرعون مصر روی اریکه خود تکیه می داد و گهگاه برای استراحت بر روی مبل راحتی خود می نشست. جالب اینکه جز فرعونیان و افراد خاص هیچکس از امتیاز  نشستن بر روی مبل راحتی برخوردار نبودند. آنچه که ما را از راستی آزمایی این ادعا بی نیاز می کند این است که در مصر باستان تمامی خواص و بزرگان کشور، به همراه اثاث و وسایل مهم خود به خاک سپرده می شدند. برای مثال تمامی اشیای تزئینی از جمله طلاجات، شمشیرها، بخشی از دارایی و حتی مبل راحتی نیز که آن روز جزء اشیای زینتی و خاص قلمداد می شد به همراه متوفی دفن می گردید. گرچه با گذشت زمان این مبل ها از بین رفته است و نمی توان جزئیات زیادی از آن را به دست آورد، اما برای دسترسی به تاریخچه مبل قطعا بسیار راهگشا خواهد بود.

عده ای از مصریان عقیده داشتند که برای آرامش روح پادشاهان و سران مملکت باید در مقبره آنان از چندین صندلی به شکل ها و انواع مختلف استفاده کرد تا روح سرگردان روی هر کدام از آنان که دوست دارد نشسته و استراحت کند. پس این نکته را بدانید که در اوایل اختراع مبل راحتی، ساخت مبل تنها برای پادشاهان زنده نبوده است و ارواح سرگردان پادشاهان درگذشته نیز روی این مبل ها استراحت می کردند. شاید برای برخی خواندن این متن خنده دار و تعجب آور باشد و برای عده ای ترسناک و خوف آور! اما هر چه که هست باید بپذیریم مبل راحتی که شما امروز بر آن تکیه می زنید، روزگاری مخصوص پادشاهان و البته ارواح سرگردان آنان بوده است، پس سعی کنید از این به بعد با آرامش و افتخار بیشتری از مبل راحتی خود استفاده کنید.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند