phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

ویژگی های منحصربفرد چوب راش چیست؟

15 دی, 1397

چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود. درخت چوب راش معمولا بین 200 تا 250 سال عمر می کند و از این حیث در رده درختانی قرار می گیرد که دیرزیستی متوسطی دارند. ارتفاع این درخت نیز در بهترین حالت از 35 متر فراتر نمی رود. البته باید این نکته را نیز یادآور شد که عمر و ارتفاع درختان وابستگی شدیدی به محل رویش خود دارند و ممکن است ارتفاع یک درخت چوب راش در یک محل نامناسب از 15 متر هم تجاوز نکند. بهترین محل برای رشد این درخت ارتفاع 1500 تا 2200 متری از سطح دریاست. به همین علت است که در مناطق کوهستانی معتدل فراوانی چوب راش بسیار گسترده است. اما در شهرهای ساحلی به ندرت می توانیم آن را مشاهده کنیم. فاکتور مهم دیگر برای رشد درخت چوب راش این است که این درخت نه در مقابل سرمای شدید و نه در مقابل گرما از خود استقامتی نشان نمی دهد و به اصطلاح کارشناسان این حوزه اعتدال پسند محسوب می شود. از طرف دیگر به علت عدم ریشه دوانی گسترده، جنگل هایی با مدل خاکی کم عمق و ph بالا بستر مناسبی برای خودنمایی این درخت است. پس برای مشاهده این درخت در کشور پهناور ایران، باید به دیار مازندران و بخش هایی از استان سرسبز گیلان مراجعت کرد. اما اگر بخواهیم مکانی در روی کره زمین را خانه و مأمن درخت چوب راش بنامیم قطعا باید از قاره اقیانوسیه و جنگل های انبوه آن نام ببریم.

 در بهترین حالت ممکن قطر این درخت به حدود 150 سانتی متر میرسد و در دسته ی درختان قطر متوسط اما رو به بالا قرار می گیرد. باید در نظر داشت که قطر هم راستا با سن درخت رشد می کند و چوب راش نیز در 200 سالگی به محدوده قطری 150 سانتی متری خود نزدیک می شود.

شاخ و برگ بسیار فراوان چوب راش از جمله عوامل متفاوت بودن این درخت و سایر درختان نیز می باشد. پس اتراق در کنار درخت چوب راش یکی از بهترین محل ها برای لذت بردن و استراحت در جنگل می باشد. با توجه تنوع زیستی چوب راش رنگ گونه های مختلف آن نیز متفاوت از یکدیگر است اما بیشتر آنان در طیف رنگی خاکستری هستند.

از ویژگی های جالب توجه چوب راش می توان به گرده چوب این درخت اشاره کرد که معمولا به صورت آهسته و پیوسته می سوزد. اگر برای شومینه خود به دنبال هیزم مناسبی هستید چوب راش جزو بهترین گزینه ها محسوب می شود. از طرف دیگر استحکام فوق العاده بالای چوب این درخت، سبب شده است که چوب راش جزو محبوب ترین درختان در میان صنعتگران بالخصوص فعالان حوزه مبلمان در تمام دنیا قرار بگیرد. بدنه اصلی و اسکلت مبل از چوب های مختلفی تهیه می شود. بدون شک استفاده از چوب راش در ارتقای استحکام مبل نقش بسزایی دارد. همچنین به علت بالا بودن کیفیت آن، در قیمت نهایی مبل نیز تأثیرگذاری زیادی دارد

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند