phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

علت عدم اهمیت تولید کنندگان به چوب های داخلی چیست؟

12 دی, 1397

در گذشه با برخی از علل که باعث عدم اهمیت تولیدکنندگان به چوب های داخلی می شد مطالبی بیان شد. از مهم ترین عوامل موجود به وجود گره ها و شاخه های فراوان در درختان داخلی اشاره شد.اما از دیگر دلایل مهم در این زمینه می توان به هزینه سنگین استفاده از چوب های داخلی و زمان بر بودن آماده شدن این چوب ها برای استفاده در صنایع مختلف از جمله صنعت مبلمان سازی می باشد.

به دلیل شرایط آب و هوایی و کوهستانی کشور ایران، همچنین به دلیل عدم پیشرفت در امور جنگل داری و مراتع، همه ساله درختان زیادی بصورت قاچاقی و غیرقانونی بریده شده و از چرخه حیات خارج می شوند. همین امر باعث می شود تا از تعداد درختان موجود در سراسر کشور بصورت چشم گیری کاهش یابد. از طرفی دیگه اگر گروهی بخواهد اقدام به بریدن درختان بصورت قانونی و رسمی نماید، به حدی در مراحل اداری و نامه سازی ها غرق می شوند که گروهی از این کار پشیمان و گروهی دیگر نیز پس از دریافت مجوزهای لازم، اقدام به فروش این چوب ها با قیمت بسیار زیادی در بازار می کنند. به همین دلیل است که قیمت چوب مصرفی در ایران به شدت زیاد تر از چوب های وارداتی می شود. تمام این مسائل تنها به دلیل عدم پیشرفت در حوزه جنگل داری و عدم تعبیه مناطق مورد نیاز برای کشت و پرورش درختان بصورت مدیریت شده می باشد.

اگر در ایران فرایندی همانند کشورهای اروپایی مبنی بر وجود پرورشگاه های مدرن و مجهز برای پرورش درختان اصلاح شده به منظور استافده در صنایع چوبی وجود داشت، قطعا زمان و هزینه استفاده از درختان داخلی بسیار کاهش می یافت.

از دیگر دلایلی که می توان به عدم اهمیت تولیدکنندگان به چوب های داخلی مطرح نمود، زمان زیاد فرایند آماده سازی چوب درختان برای استفاده در صنایع داخلی می باشد. به دلیل اینکه در ایران همچنان از روش های سنتی برای خشک کردن و پالایش چوب های بریده شده استفاده می شود، مدت زمان زیادی در این پروسه تلف خواهد شد. از طرفی دیگر،  فرایند برش چوب ها و قطعه بندی الوار نیز زمان زیادی را به این پروسه اضافه می کند. در صورتی که در دیگر کشورهای اروپایی، این فرایند به صورت چشم گیری بسیار ساده تر و با زمان کمتری انجام می گردد

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند