phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

استفاده از چوب در تهیه لوازم تزئینی

26 آذر, 1397

امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.

لوازم تزئینی از جنس های گوناگون و در حوزه های متفاوتی ساخته می شوند. استفاده از لوازم تزئینی با توجه به موقعیت و شرایط استفاده از آن، تغییرات زیادی را نیز به همراه دارد. بعنوان مثال برای استفاده از لوازم تزئینی و مبل در ادارات و اماکن رسمی، باید از قوانین و اصولی پیروی نمود که استفاده از این اصول و قوانین در منازل مسکونی، ممکن است بار معنایی منفی را به مخاطب و افرادی که در آن محل حضور دارند القا کند.

همچنین جنسی که برای تهیه لوازم تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است. بطور مثال اگر نیاز است در ذهن مخاطب، حس فناوری، تکنولوژی و به طور کلی بروز بودن ایجاد شود، بهتر است از لوازم تزئینی فلزی  با رنگ های خاص و مفاهیم خاصی استفاده نمود تا این حس به راحتی در ذهن مخاطب القا شود. در صورتی که برای القای حس آرامش و آسایش، بهتر است از لوازم تزئینی با جنس چوب و مواد طبیعی استفاده شود.

در این زمان که استفاده از لوازم برقی و همچنین فراگیر شدن فناوری های متعدد، نیاز به حس آرامش و دور بودن از محیط شلوغ شهری و مجازی شدت یافته است، بهتر است که برای سفارش و تهیه لوازم تزئینی، از مواد طبیعی از جمله چوب استفاده نمود. چوب ها به دلیل یادآوری طبیعتِ خارج از فضای شهری، و القای حس جنگل ها و مراتع سرسبز، از بهترین موارد برای ایجاد زیبایی و حس آرامش در منازل، ادارات وسایر اماکن است.

در این میان استفاده از برخی از انواع چوب ها در لوازم تزئینی به دلیل شکل ظاهری و کیفیت آنان استفاده بیشتری می شود که در ادامه با برخی از انواع این چوب ها آشنا خواهیم شد.

بوطر کلی می توان گفت که تقریبا از تمامی انواع چوب ها می توان به عنوان ماده اولیه لوازم تزئینی چوبی استفاده نمود. وجود گره ها، حفره ها، و خطوط طبیعی که در بین تمامی انواع چوب ها یافت می شود، باعث می شود تا با تمامی چوب بتوان لوازم تزئینی تولید نمود. اما در بین انواع چوب ها، دارای اهمیت خاصی هستند. از جمله این چوب ها می توان به چوب گردو اشاره نمود.

چوب گردو به دلیل مقاومت و سختی زیادی که دارد، باعث می شود تا بتوان از آن در لوازم تزئینی که نیاز است تا برخی لوازم بر روی آن قرار بگیرد استفاده نمود. از دیگر مواردی که می توان چوب گردو را به عنوان بهترین چوب برای تزئینات چوبی استفاده نمود، باید به خطوط و ناهمواری های طبیعی و بسیار زیبایی که در این چوب موجود است اشاره نمود. چوب های گردو، دارای حفره ها و گره های گوناگونی از نظر ظاهر، رنگ و ابعاد دارند که باعث نشان دادن فضایی شیک و آرامش بخش به مخاطب می شود.

چوب گردو به دلیل فراوانی در کشور ایران، از اهمیت بالای برخوردار است. زیرا به دلیل فراوانی این نوع چوب، قیمت آن نیز کاهش یافته و صرفه اقتصادی مناسبی را برای تولید کننده و همچنین خریدار ایجاد می کند. اما این مطلب ناگفته نماند که هرچه زمان بیشتری برای ایده ی ساخت، طراحی و تولید و انجام ریزه کاری های لوازم تزئینی با چوب صرف شود، قیمت آن نیز به مراتب بسیار بیشتر خواهد بود.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند