phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

اهمیت چوب در صنعت مبل سازی

24 آذر, 1397

طی مطالبی که در فرامبل بیان شد، مقداری از اهمیت چوب و صنعت چوب سازی را در صنایع گوناگون متوجه شدیم. بطوری که در صنایع تزییناتی بیان شد که چوب از مهم ترین عناصر طبیعی برای زیبا نمودن محصولات تزیینی می باشد. از دیگر عواملی که در صنعت چوب اهمیت زیادی به آن می شود، قدرت، ضخامت و کیفیت چوب ها می باشد که به دلیل این دو ویژگی یعنی عنصر بسیار مهم زیبایی، و همچنین قدرت و کیفیت، باعث می شود تا چوب، ستون صنعت مبل سازی شود.

در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی نظیر فرامبل همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.

از این رو اندک اندک با گسترش این امر، دیگر کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همانند فرامبل نیز با توجه به بازخورد بسیار خوب قشر خریدار، بر این شدند تا علاوه بر استفاده از چوب های داخلی، اقدام به واردات چوب ها در انواع مختلف نمایند.

از این رو است که نوسان قیمت ها در صنایع مبل سازی بوجود آمد. کارگاه های مبل سازی برای فروش هرچه بیشتر محصولات خود، اقدام به تولید مبل هایی با کیفیت های گوناگون نمودند تا بتوانند به هر طریقی نظر مشتری را برای خرید محصولاتشان جذب نمایند.

به عنوان مثال، این کارگاه ها، یک نوع مبل با ظاهری یکسان را با دو یا سه کیفیت در بازار تزریق می کردند. اولین گروه از این مبل ها، مبل هایی با چوب های کاملا ایرانی هستند که در داخل تولید و آماده فروش می شوند. گروه دوم این مبل ها، مبل هایی با ترکیب دو نوع چوب داخلی و خارجی هستند که قیمت آن به تناسب با نوع داخلی است. از طرف دیگر، گروه سوم مبل ها، مبل هایی هستند که تمامی چوب آن ها از چوب های خارجی تشکیل شده است که باعث بالا رفتن قیمت نهایی همان مبل می گردد. هرچند نمی توان کیفیت و داخلی یا خارجی بودن چوب یک مبل را تنها فاکتور برای تعیین قیمت یک مبل دانست، اما مهم ترین بخش یک مبل را، کلاف و یا بدنه چوبی آن تشکیل می دهد که تاثیر بسزایی در قیمت آن خواهد داشت.

در مطالب آینده فرامبل، در مورد تفاوت چوب های داخلی و خارجی، کیفیت های آنان و نحوه استفاده از آن ها در صنعت ساخت مبل صحبت خواهد شد

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند