phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

در صنایع گوناگون از چوب چه استفاده هایی می شود؟

13 آذر, 1397

چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد. اما با گذشت زمان و پیشرفت علوم، و افزایش تجربه بشر نسبت به محیط زندگی خود، چوب جایگاه وسیع‌تر و مهم تری را در بخش های مختلف زندگی پیدا کرد.

امروزه با وجود اکتشافات انسانی در زمینه فناوری مواد مختلف از قبیل، آهن، فولاد، آلومینیوم که همگی با ویژگی های متفاوت و ضریب استحکام بالاتر نسبت به چوب، همچنان چوب جایگاه مهم خود را در زمینه استفاده در صنایع مختلف حفظ نموده است. در مواردی، امکان چنین امری وجود دارد که چوب را جایگزین بسیار مناسبی نسبت به فلزات و سایر مواد مستحکم، برای تحمل وزن های سنگین و مقاوم نمودن برخی از مکان ها و دستگاه ها استفاده نمایند.

از چوب در صنایع کوچکی همچون ساخت کاغذ، مداد، جعبه های نگهداری اشیاء گوناگون،ساخت تابلو و ...  و همچنین در صنایع بزرگی همچون مبل سازی، ساخت بناهای مستحکم، میز و صندیل و ... استفاده می شود که این صنایع، هریک دارای اهمیت زیادی در زندگی امروزه بشر می باشد.

متاسفانه با افزایش جمعیت و نیاز رو افزون به چوب، سبب شده است تا تخریب جنگل ها  و قطع درختان و مراتع برای رسیدن به انواع چوب ها گسترش یابد و آسیب بزرگی را به محیط زیست جهانی وارد کند که این امر به معزلی جهانی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست و همچنین دسترسی مداوم به چوب تبدیل شده است.

بنابر گفته کارشناسان فرامبل، به تازگی در برخی کشورهای توسعه یافته، به ایده ای مناسب برای رفع این مشکل رسیده است. این ایده بر این اساس تشکیل شده است که در این کشورها با تعبیه مناطقی برای کاشت و پرورش درخت و چوب های مورد نظر، اقدام به جلوگیری از قطع درختان طبیعی در جنگل ها می شود. از دیگر مزیتی که در این ایده وجود دارد می توان این موضوع را نیز مدنظر قرار داد که با کاشت و پرورش درخت به صورت مدیریت شده، امکان تهیه چوب با کیفیت و خواص مدنظر برای استفاده در صنعتی خاص بوجود می آید. این کار باعث افزایش بهره وری در صنعت چوب می شود و از به خطر افتادن سایر گونه درخت ها برای بدست آوردن چوب مدنظر جلوگیری می شود.

بعنوان مثال، اگر چوب راش را گزینه مناسبی برای استفاده از چوب آن در صنعت مبل سازی بدانیم، می توان با روشی که در بالا ذکر شد، اقدام به کاشت و پرورش درخت اصلاح شده راش با کیفیت بسیار مرغوب بدون آسیب دیدن به درخت های راش موجو در کشور و یا دیگر مناطق نمود. که این امر باعث حفظ محیط زیست و همچنین تهیه چوب مورد نیاز برای صعنت مبل سازی می شد.

در مطالب آینده سایت فرامبل انواع چوب ها و موارد استفاده هر نوع از آن در ساخت مبل راحتی و مبل کلاسیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند