phone021 40558242 مشاوره رایگان خرید مبلمان
وبلاگ

چوب آکاژو

18 مرداد, 1397

گروه صنعتی فرامبل در نظر دارد در این مقاله به معرفی یکی دیگر از درختان پر کاربرد در جهان امروز پرداخته و اطلاعات جامعی از آن را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهد. درختی که امروز معرفی خواهد شد دارای دو نوع آمریکایی و آفریقایی است. البته این بدان معنا نیست که این درخت در آسیا و یا استرالیا کاشته نشود بلکه فقط نوع و گونه ی درخت است که از آمریکا و آفریقا به سرتاسر مناطق کره زمین فرستاده شود. در ایران به گونه های مختلف این درخت آکاژو می گویند. ویژگی های این درخت شباهت بسیاری به درخت ماهون دارد که در همین سایت راجع به آن توضیحات مکفی داده شده است.

آکاژو در کشورهای گرمسیر قابلیت رشد بیشتری دارد. کارشناسان معتقدند این درخت اول بار در کشور ماداگاسکار بوده و از آنجا به سایر مناطق برده شده است. امروزه کشورهای استرالیا، هندوستان، کامبوج، بوتان، بنگلادش، اندونزی، تایلند و همچنین اکوادور، پرو و سورینام از تولید کنندگان و صادر کنندگان بزرگ آکاژو در سطح بین المللی هستند. محل قرار گیری این کشور نزدیک به خط استواست و بیانگر این موضوع است که حضور آکاژو با خط استوا نسبت مستقیم دارد. یعنی آکاژو با آب و هوای استوایی سازگار است که این مناطق تقریبا دارای آب و هوای گرمسیر هستند. این درختان تا ارتفاع 500 متری از سطح دریا رشد می کنند و در ارتفاعات بالاتر قابلیت رشد نخواهند داشت.

طبق تحقیقات متخصصان فرامبل از منابع خارجی، درخت آکاژو به طور معمول در حدود 30 تا 35 متر رشد می کند. این میزان گهگاه تا حدود ده متر نیز افزایش می یابد اما میانگین قد افرازی درخت در حدود 35 متری است. قطر نیز در محدوده یک متری متوقف می شود و از این مقدار بالاتر نمی رود. در مناطق محلی از شاخه ها و برگهای این درخت بیشتر برای تغذیه گاوها استفاده می شود. میوه های این درخت نیز دارای روغن بالایی هستند و بیشتر مورد استفاده صنایع دارویی قرار می گیرند.

چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است. چکش خواری و همچنین میخ خوری این چوب ما را مجاب می کند که در روکش ساختمانی از آکاژو استفاده کنیم. البته اگر توانایی مالی بالایی داشته باشیم این امر میسر خواهد شد. همچون ماهون هم کشیدگی و واکشیدگی حداقلی دارد و پس از خشک شدن تغییر چندانی در اندازه آکاژو دیده نمی شود.

برای خرید مطمئن مبل راحتی، مبل کلاسیک و مبل استیل با ما در ارتباط باشید.

گونه های مختلف افرا به آب وابستگی شدیدی دارند و در خشکسالی های متوالی آسیب پذیر هستند. چوب افرا از دانسیته بالایی برخوردار نیست. از این جهت چوب این درخت را در رده نیمه سنگین دسته بندی می کنند. این ویژگی ها سبب می شود که از چوب درخت افرا برای ساخت وسایلی از جمله اندام های مصنوعی، صنعت مبلمان، ابزار آلات موسیقی و ... استفاده شود. همانطور که اشاره شد، افرا دارای چگالی پایین اما استحکام نسبتا بالایی است. و این یعنی مبلمانی که در بدنه و اسکلت آن از چوب افرا استفاده شده باشد دارای وزن نیمه سنگین و استحکام مناسبی خواهد بود.
چوب آکاژو سرخ رنگ بود و نقش و نگار بسیار زیبایی دارد. وجود اشکال ریز در رگه های این درخت زیبایی را دو چندان می کند. به علت روغنی بودن چوب، با تابش آفتان رگه های داخلی انعکاس نور ایجاد می کنند و جلوه ای زیبا از طبیعت را رونمایی می کنند. الاستیسیته بالای چوب یکی از عوامل محبوبیت آکاژو است.
چوب، ماده شگفت انگیز و خدادادی است که از ابتدای خلقت، در بخش های گوناگون زندگی بشر مورد استفاده قرار گرفته است. در گذشته از چوب ها تنها برای ساخت خانه، ابزار شکار، تبر و .. بصورت ابتدایی استفاده می شد.
در صنعت مبل سازی، کارگاه ها و کارخانه های مبل سازی همواره به دنبال یافتن چوب های با کیفیت از نظر دوام، قدرت، زیبایی و مقرون به صرفه بودن هستند. تا جایی که برخی از این کارخانه ها، چوب هایی فراتر از چوب های موجود در کشور را طلب می کنند و همین موضوع سبب می شود تا از دیگر کشورهای مطرح در زمینه چوب، چوب های مخصوصی را به کشور وارد نمایند.
امروزه استفاده از لوازم تزئینی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل شده است. اگر با دقت بیشتری به محیط اطراف خود بنگریم، متوجه خواهیم شد که در هر نقطه از محیط زندگی ما، لوازم تزئینی به نحوی مورد استفاده قرار گرفته است و زیبایی بیشتری را به محیط اطراف ما می دهند.
در بین کشورهای مختلف جهان، کشور ایران جزو کشورهای در حال توسعه است که با مرور زمان، میزان استفاده و اهمیت مبل در آن در حال افزایش است.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش جوامع، کشورهای اروپایی به پرورش چوب های مورد نیاز برای استفاده در صنایع مختلف رو آورده و از طریق قوانین و شرایط مربوط به هر چوب، اقدام به پرورش آن چوب و درخت می نمایند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
کشور ایران به دلیل پهناوری و تنوع آب و هوا دارای انواع زیادی از گونه های درختی می باشد. همین امر موجب شده است تا صنایع چوبی در ایران رونق زیادی داشته و عموم مردم نیز به دنبال استفاده از لوازم چوبی بصورت تزیینی، مبل و ... هستند.
چوب راش از جمله درختان موجود در ایران و سایر نقاط جهان است که فراوانی بسیاری دارد. Fagus نامی است که در مجامع بین المللی برای درخت چوب راش استفاده می شود.
یکی از بزرگترین دغدغه های خریداران در هنگام خرید مبل ، انتخاب بهترین مبل برای منزل و یا محیط کارشان می باشد. از این رو ممکن است گاهی به دلیل عدم آشنایی با قواعد خرید مبل، انتخاب درستی برای تهیه این کالا نداشته باشیم
شاید برای ما جالب توجه باشد اگر بدانیم چه کسانی اولین بار از صندلی برای نشستن و استراحت کردن استفاده کردند. در کدام سلسله تاریخی مبل راحتی بوجود آمد و از چه زمانی در میان مردم کشورهای مختلف فراگیر شد.
در اوایل قرن بیستم میلادی و پس از پیشرفت علم باستان شناسی، دانشمند کار کشته و سرشناس به نام هوارد کارتر(Howard Carter) تحقیقات گسترده ای بر روی آثار و اشیای باقیمانده از پادشاهان مصری انجام داد
همیشه یکی از دغدغه های خریداران مبل، مخصوصا مبل های راحتی، انتخاب رنگ مبل بوده است
در زبان عبری که زمان مرسوم مصریان باستان و قبطیان آن روز بوده است، به مبل راحتی سوفاه(suffah) می گفتند. در زبان عربی نیز به آن اثاث و یا اریکه می گفتند که به معنای نیمکت بلند و یا تکیه گاه است. در زبان فارسی نیز به مبل معروف است که در اصل کلمه ای فرانسوی است
به تدریج مبل راحتی ظرافت و زیبایی بیشتری به خود دید و هنرمندان ماهر به طراحی گسترده مبل روی آوردند